    onsemi NTS10100EMFST1G
    Part No.:
    NTS10100EMFST1G
    Manufacturer:
    onsemi
    Category:
    Single Diodes
    Package:
    8-PowerTDFN, 5 Leads
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedNTS10100EMFST1G.pdf
    Description:
    DIODE SCHOTTKY 100V 10A 5DFN
    Manufacturer:
    onsemi
    Series:
    Package/Case:
    8-PowerTDFN, 5 Leads
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Technology:
    Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    100 V
    Current - Average Rectified (Io):
    10A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    720 mV @ 10 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    50 µA @ 100 V
    Capacitance @ Vr, F:
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    5-DFN (5x6) (8-SOFL)
    Operating Temperature - Junction:
    -55°C ~ 175°C
    1. How to order NTS10100EMFST1G on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the NTS10100EMFST1G price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of NTS10100EMFST1G?
    Image NTS10100EMFST1G
    Part Number NTS10100EMFST1G
    Manufacturer onsemi
    Series -
    Package/Case 8-PowerTDFN, 5 Leads
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    Technology Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
    Current - Average Rectified (Io) 10A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 720 mV @ 10 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 50 µA @ 100 V
    Capacitance @ Vr, F -
    Grade -
    Qualification -
    Mounting Type Surface Mount
    Supplier Device Package 5-DFN (5x6) (8-SOFL)
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C