    onsemi NTD32N06L-001
    Part No.:
    NTD32N06L-001
    Manufacturer:
    onsemi
    Category:
    FETs, MOSFETs
    Package:
    TO-251-3 Short Leads, IPAK, TO-251AA
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedNTD32N06L-001.pdf
    Description:
    MOSFET N-CH 60V 32A IPAK
    Manufacturer:
    onsemi
    Series:
    Package/Case:
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Obsolete
    FET Type:
    N-Channel
    Technology:
    MOSFET (Metal Oxide)
    Drain to Source Voltage (Vdss):
    60 V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
    32A (Ta)
    Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
    5V
    Rds On (Max) @ Id, Vgs:
    28mOhm @ 16A, 5V
    Vgs(th) (Max) @ Id:
    2V @ 250µA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
    50 nC @ 5 V
    Vgs (Max):
    ±20V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
    1700 pF @ 25 V
    FET Feature:
    Power Dissipation (Max):
    1.5W (Ta), 93.75W (Tj)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 175°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    IPAK
    1. How to order NTD32N06L-001 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the NTD32N06L-001 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of NTD32N06L-001?
    Image NTD32N06L-001 NTD32N06LT4G NTD32N06L NTD32N06LG NTD32N06L-1G
    Part Number NTD32N06L-001 NTD32N06LT4G NTD32N06L NTD32N06LG NTD32N06L-1G
    Manufacturer onsemi onsemi onsemi onsemi onsemi
    Series - - - - -
    Packaging Bulk Tape & Reel (TR) Tube Tube Tube
    Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
    FET Type N-Channel N-Channel N-Channel N-Channel N-Channel
    Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V 60 V 60 V 60 V 60 V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 32A (Ta) 32A (Ta) 32A (Ta) 32A (Ta) 32A (Ta)
    Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V 5V 5V 5V 5V
    Rds On (Max) @ Id, Vgs 28mOhm @ 16A, 5V 28mOhm @ 16A, 5V 28mOhm @ 16A, 5V 28mOhm @ 16A, 5V 28mOhm @ 16A, 5V
    Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 250µA 2V @ 250µA 2V @ 250µA 2V @ 250µA 2V @ 250µA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 50 nC @ 5 V 50 nC @ 5 V 50 nC @ 5 V 50 nC @ 5 V 50 nC @ 5 V
    Vgs (Max) ±20V ±20V ±20V ±20V ±20V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1700 pF @ 25 V 1700 pF @ 25 V 1700 pF @ 25 V 1700 pF @ 25 V 1700 pF @ 25 V
    FET Feature - - - - -
    Power Dissipation (Max) 1.5W (Ta), 93.75W (Tj) 1.5W (Ta), 93.75W (Tj) 1.5W (Ta), 93.75W (Tj) 1.5W (Ta), 93.75W (Tj) 1.5W (Ta), 93.75W (Tj)