    onsemi NTD3055L170-1G
    Part No.:
    NTD3055L170-1G
    Manufacturer:
    onsemi
    Category:
    FETs, MOSFETs
    Package:
    TO-251-3 Short Leads, IPAK, TO-251AA
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedNTD3055L170-1G.pdf
    Description:
    MOSFET N-CH 60V 9A IPAK
    Manufacturer:
    onsemi
    Series:
    Package/Case:
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Obsolete
    FET Type:
    N-Channel
    Technology:
    MOSFET (Metal Oxide)
    Drain to Source Voltage (Vdss):
    60 V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
    9A (Ta)
    Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
    5V
    Rds On (Max) @ Id, Vgs:
    170mOhm @ 4.5A, 5V
    Vgs(th) (Max) @ Id:
    2V @ 250µA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
    10 nC @ 5 V
    Vgs (Max):
    ±15V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
    275 pF @ 25 V
    FET Feature:
    Power Dissipation (Max):
    1.5W (Ta), 28.5W (Tj)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 175°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    IPAK
    1. How to order NTD3055L170-1G on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the NTD3055L170-1G price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of NTD3055L170-1G?
    Image NTD3055L170T4G NTD3055L170T4G NTD3055L170 NTD3055L170-001 NTD3055L170-1G
    Part Number NTD3055L170T4G NTD3055L170T4G NTD3055L170 NTD3055L170-001 NTD3055L170-1G
    Manufacturer onsemi onsemi onsemi onsemi onsemi
    Series - - - - -
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tube Tube Tube
    Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
    FET Type N-Channel N-Channel N-Channel N-Channel N-Channel
    Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V 60 V 60 V 60 V 60 V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 9A (Ta) 9A (Ta) 9A (Ta) 9A (Ta) 9A (Ta)
    Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V 5V 5V 5V 5V
    Rds On (Max) @ Id, Vgs 170mOhm @ 4.5A, 5V 170mOhm @ 4.5A, 5V 170mOhm @ 4.5A, 5V 170mOhm @ 4.5A, 5V 170mOhm @ 4.5A, 5V
    Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 250µA 2V @ 250µA 2V @ 250µA 2V @ 250µA 2V @ 250µA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 10 nC @ 5 V 10 nC @ 5 V 10 nC @ 5 V 10 nC @ 5 V 10 nC @ 5 V
    Vgs (Max) ±15V ±15V ±15V ±15V ±15V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 275 pF @ 25 V 275 pF @ 25 V 275 pF @ 25 V 275 pF @ 25 V 275 pF @ 25 V
    FET Feature - - - - -
    Power Dissipation (Max) 1.5W (Ta), 28.5W (Tj) 1.5W (Ta) 1.5W (Ta), 28.5W (Tj) 1.5W (Ta), 28.5W (Tj) 1.5W (Ta), 28.5W (Tj)