    onsemi NSR05F30NRT5G
    Part No.:
    NSR05F30NRT5G
    Manufacturer:
    onsemi
    Category:
    Single Diodes
    Package:
    0402 (1006 Metric)
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedNSR05F30NRT5G.pdf
    Description:
    DIODE SCHOTTKY 30V 500MA 2DSN
    Manufacturer:
    onsemi
    Series:
    Package/Case:
    0402 (1006 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Technology:
    Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    30 V
    Current - Average Rectified (Io):
    500mA
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    430 mV @ 500 mA
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    75 µA @ 30 V
    Capacitance @ Vr, F:
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    2-DSN (1x0.6), (0402)
    Operating Temperature - Junction:
    150°C (Max)
    1. How to order NSR05F30NRT5G on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the NSR05F30NRT5G price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of NSR05F30NRT5G?
    Image NSR05F30NRT5G
    Part Number NSR05F30NRT5G
    Manufacturer onsemi
    Series -
    Package/Case 0402 (1006 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    Technology Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 30 V
    Current - Average Rectified (Io) 500mA
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 430 mV @ 500 mA
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 75 µA @ 30 V
    Capacitance @ Vr, F -
    Grade -
    Qualification -
    Mounting Type Surface Mount
    Supplier Device Package 2-DSN (1x0.6), (0402)
    Operating Temperature - Junction 150°C (Max)