    onsemi NRVB5H100MFST1G
    Part No.:
    NRVB5H100MFST1G
    Manufacturer:
    onsemi
    Category:
    Single Diodes
    Package:
    8-PowerTDFN, 5 Leads
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedNRVB5H100MFST1G.pdf
    Description:
    AUTO STANDARD OF MBR5H100MFST1G
    Manufacturer:
    onsemi
    Series:
    Package/Case:
    8-PowerTDFN, 5 Leads
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Technology:
    Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    100 V
    Current - Average Rectified (Io):
    5A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    730 mV @ 5 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    100 µA @ 100 V
    Capacitance @ Vr, F:
    Grade:
    Automotive
    Qualification:
    AEC-Q101
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    5-DFN (5x6) (8-SOFL)
    Operating Temperature - Junction:
    -55°C ~ 175°C
    1. How to order NRVB5H100MFST1G on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the NRVB5H100MFST1G price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of NRVB5H100MFST1G?
    Image NRVB5H100MFST1G
    Part Number NRVB5H100MFST1G
    Manufacturer onsemi
    Series -
    Package/Case 8-PowerTDFN, 5 Leads
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    Technology Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
    Current - Average Rectified (Io) 5A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 730 mV @ 5 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 100 V
    Capacitance @ Vr, F -
    Grade Automotive
    Qualification AEC-Q101
    Mounting Type Surface Mount
    Supplier Device Package 5-DFN (5x6) (8-SOFL)
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C