    onsemi NGTB30N60SWG
    Part No.:
    NGTB30N60SWG
    Manufacturer:
    onsemi
    Category:
    Single IGBTs
    Package:
    TO-247-3
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedNGTB30N60SWG.pdf
    Description:
    IGBT 600V 60A 189W TO247
    Manufacturer:
    onsemi
    Series:
    Package/Case:
    TO-247-3
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Obsolete
    IGBT Type:
    Trench Field Stop
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    600 V
    Current - Collector (Ic) (Max):
    60 A
    Current - Collector Pulsed (Icm):
    120 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    2.2V @ 15V, 30A
    Power - Max:
    189 W
    Switching Energy:
    750µJ (on), 540µJ (off)
    Input Type:
    Standard
    Gate Charge:
    90 nC
    Td (on/off) @ 25°C:
    57ns/109ns
    Test Condition:
    400V, 30A, 10Ohm, 15V
    Reverse Recovery Time (trr):
    200 ns
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    1. How to order NGTB30N60SWG on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the NGTB30N60SWG price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of NGTB30N60SWG?
    Image NGTB30N60SWG
    Part Number NGTB30N60SWG
    Manufacturer onsemi
    Series -
    Package/Case TO-247-3
    Packaging Tube
    Product Status Obsolete
    IGBT Type Trench Field Stop
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
    Current - Collector (Ic) (Max) 60 A
    Current - Collector Pulsed (Icm) 120 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.2V @ 15V, 30A
    Power - Max 189 W
    Switching Energy 750µJ (on), 540µJ (off)
    Input Type Standard
    Gate Charge 90 nC
    Td (on/off) @ 25°C 57ns/109ns
    Test Condition 400V, 30A, 10Ohm, 15V
    Reverse Recovery Time (trr) 200 ns
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)