    onsemi NGD15N41CLT4
    Part No.:
    NGD15N41CLT4
    Manufacturer:
    onsemi
    Category:
    Single IGBTs
    Package:
    TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedNGD15N41CLT4.pdf
    Description:
    IGBT 440V 15A 107W DPAK
    Manufacturer:
    onsemi
    Series:
    Package/Case:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    IGBT Type:
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    440 V
    Current - Collector (Ic) (Max):
    15 A
    Current - Collector Pulsed (Icm):
    50 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    2.2V @ 4V, 10A
    Power - Max:
    107 W
    Switching Energy:
    Input Type:
    Logic
    Gate Charge:
    Td (on/off) @ 25°C:
    -/4µs
    Test Condition:
    300V, 6.5A, 1kOhm
    Reverse Recovery Time (trr):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 175°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    DPAK
    1. How to order NGD15N41CLT4 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the NGD15N41CLT4 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of NGD15N41CLT4?
    Image NGD15N41CLT4
    Part Number NGD15N41CLT4
    Manufacturer onsemi
    Series -
    Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    IGBT Type -
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 440 V
    Current - Collector (Ic) (Max) 15 A
    Current - Collector Pulsed (Icm) 50 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.2V @ 4V, 10A
    Power - Max 107 W
    Switching Energy -
    Input Type Logic
    Gate Charge -
    Td (on/off) @ 25°C -/4µs
    Test Condition 300V, 6.5A, 1kOhm
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)