    onsemi NGB15N41CLT4
    Part No.:
    NGB15N41CLT4
    Manufacturer:
    onsemi
    Category:
    Single IGBTs
    Package:
    TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedNGB15N41CLT4.pdf
    Description:
    IGBT 440V 15A 107W D2PAK
    Manufacturer:
    onsemi
    Series:
    Package/Case:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    IGBT Type:
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    440 V
    Current - Collector (Ic) (Max):
    15 A
    Current - Collector Pulsed (Icm):
    50 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    2.2V @ 4V, 10A
    Power - Max:
    107 W
    Switching Energy:
    Input Type:
    Logic
    Gate Charge:
    Td (on/off) @ 25°C:
    -/4µs
    Test Condition:
    300V, 6.5A, 1kOhm
    Reverse Recovery Time (trr):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 175°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    D2PAK
    1. How to order NGB15N41CLT4 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the NGB15N41CLT4 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of NGB15N41CLT4?
    Image NGB15N41CLT4G NGB15N41CLT4
    Part Number NGB15N41CLT4G NGB15N41CLT4
    Manufacturer onsemi onsemi
    Series - -
    Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Packaging Bulk Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete Obsolete
    IGBT Type - -
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 440 V 440 V
    Current - Collector (Ic) (Max) 15 A 15 A
    Current - Collector Pulsed (Icm) 50 A 50 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.1V @ 4.5V, 10A 2.2V @ 4V, 10A
    Power - Max 107 W 107 W
    Switching Energy - -
    Input Type Logic Logic
    Gate Charge - -
    Td (on/off) @ 25°C -/4µs -/4µs
    Test Condition 300V, 6.5A, 1kOhm 300V, 6.5A, 1kOhm
    Operating Temperature - -55°C ~ 175°C (TJ)