    onsemi MMSZ3V6T3G
    Part No.:
    MMSZ3V6T3G
    Manufacturer:
    onsemi
    Category:
    Single Zener Diodes
    Package:
    SOD-123
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedMMSZ3V6T3G.pdf
    Description:
    DIODE ZENER 3.6V 500MW SOD123
    Manufacturer:
    onsemi
    Series:
    Package/Case:
    SOD-123
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Obsolete
    Voltage - Zener (Nom) (Vz):
    3.6 V
    Tolerance:
    ±5%
    Power - Max:
    500 mW
    Impedance (Max) (Zzt):
    90 Ohms
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    5 µA @ 1 V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    900 mV @ 10 mA
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    1. How to order MMSZ3V6T3G on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the MMSZ3V6T3G price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MMSZ3V6T3G?
    Image MMSZ3V6T3G MMSZ3V6T3G
    Part Number MMSZ3V6T3G MMSZ3V6T3G
    Manufacturer onsemi onsemi
    Series - -
    Package/Case SOD-123 SOD-123
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Obsolete Discontinued at Digi-Key
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 3.6 V 3.6 V
    Tolerance ±5% ±5%
    Power - Max 500 mW 500 mW
    Impedance (Max) (Zzt) 90 Ohms 90 Ohms
    Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 1 V 5 µA @ 1 V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)