    onsemi MBR16100CTG
    Part No.:
    MBR16100CTG
    Manufacturer:
    onsemi
    Category:
    Diode Arrays
    Package:
    TO-220-3
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedMBR16100CTG.pdf
    Description:
    DIODE ARRAY SCHOT 100V 8A TO-220
    Manufacturer:
    onsemi
    Series:
    SWITCHMODE™
    Package/Case:
    TO-220-3
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Obsolete
    Diode Configuration:
    1 Pair Common Cathode
    Technology:
    Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    100 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    8A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    740 mV @ 8 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    100 µA @ 100 V
    Operating Temperature - Junction:
    -65°C ~ 175°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-220
    1. How to order MBR16100CTG on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the MBR16100CTG price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MBR16100CTG?
    Image MBR16100CTG
    Part Number MBR16100CTG
    Manufacturer onsemi
    Series SWITCHMODE™
    Package/Case TO-220-3
    Packaging Bulk
    Product Status Obsolete
    Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
    Technology Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 8A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 740 mV @ 8 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 100 V
    Operating Temperature - Junction -65°C ~ 175°C