    onsemi MAC12HCM
    Part No.:
    MAC12HCM
    Manufacturer:
    onsemi
    Category:
    TRIACs
    Package:
    TO-220-3
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedMAC12HCM.pdf
    Description:
    TRIAC 600V 12A TO220
    Manufacturer:
    onsemi
    Series:
    Package/Case:
    TO-220-3
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Obsolete
    Triac Type:
    Standard
    Voltage - Off State:
    600 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    12 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    1.5 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    100A @ 60Hz
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    50 mA
    Current - Hold (Ih) (Max):
    60 mA
    Configuration:
    Single
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-220
    1. How to order MAC12HCM on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the MAC12HCM price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MAC12HCM?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MAC12HCM.
    7.How to contact us to get technical supports, such as MAC12HCM pin diagram, MAC12HCM datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image MAC12HCM
    Part Number MAC12HCM
    Manufacturer onsemi
    Series -
    Package/Case TO-220-3
    Packaging Tube
    Product Status Obsolete
    Triac Type Standard
    Voltage - Off State 600 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max) 12 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.5 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 100A @ 60Hz
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 50 mA
    Current - Hold (Ih) (Max) 60 mA
    Configuration Single
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)