    onsemi FQAF10N80
    Part No.:
    FQAF10N80
    Manufacturer:
    onsemi
    Category:
    FETs, MOSFETs
    Package:
    TO-3P-3 Full Pack
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedFQAF10N80.pdf
    Description:
    MOSFET N-CH 800V 6.7A TO3PF
    Manufacturer:
    onsemi
    Series:
    QFET®
    Package/Case:
    TO-3P-3 Full Pack
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Obsolete
    FET Type:
    N-Channel
    Technology:
    MOSFET (Metal Oxide)
    Drain to Source Voltage (Vdss):
    800 V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
    6.7A (Tc)
    Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
    10V
    Rds On (Max) @ Id, Vgs:
    1.05Ohm @ 3.35A, 10V
    Vgs(th) (Max) @ Id:
    5V @ 250µA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
    71 nC @ 10 V
    Vgs (Max):
    ±30V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
    2700 pF @ 25 V
    FET Feature:
    Power Dissipation (Max):
    113W (Tc)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-3PF
    1. How to order FQAF10N80 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the FQAF10N80 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of FQAF10N80?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FQAF10N80.
    Image FQAF10N80
    Part Number FQAF10N80
    Manufacturer onsemi
    Series QFET®
    Package/Case TO-3P-3 Full Pack
    Packaging Tube
    Product Status Obsolete
    FET Type N-Channel
    Technology MOSFET (Metal Oxide)
    Drain to Source Voltage (Vdss) 800 V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 6.7A (Tc)
    Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
    Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.05Ohm @ 3.35A, 10V
    Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 71 nC @ 10 V
    Vgs (Max) ±30V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2700 pF @ 25 V
    FET Feature -
    Power Dissipation (Max) 113W (Tc)
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)