    onsemi FOD3150A
    Part No.:
    FOD3150A
    Manufacturer:
    onsemi
    Category:
    Isolators - Gate Drivers
    Package:
    8-DIP (0.300", 7.62mm)
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedFOD3150A.pdf
    Description:
    OPTOISO 5KV 1CH GATE DVR 8DIP
    Shipping
    Inventory:955
    Manufacturer:
    onsemi
    Series:
    Package/Case:
    8-DIP (0.300", 7.62mm)
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Technology:
    Optical Coupling
    Number of Channels:
    1
    Voltage - Isolation:
    5000Vrms
    Common Mode Transient Immunity (Min):
    20kV/µs
    Propagation Delay tpLH / tpHL (Max):
    500ns, 500ns
    Pulse Width Distortion (Max):
    300ns
    Rise / Fall Time (Typ):
    60ns, 60ns
    Current - Output High, Low:
    2A, 2A
    Current - Peak Output:
    3A
    Voltage - Forward (Vf) (Typ):
    1.5V
    Current - DC Forward (If) (Max):
    25 mA
    Voltage - Output Supply:
    15V ~ 30V
    Grade:
    Qualification:
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 100°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    8-PDIP
    Approval Agency:
    UL
    1. How to order FOD3150A on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the FOD3150A price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of FOD3150A?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FOD3150A.
    7.How to contact us to get technical supports, such as FOD3150A pin diagram, FOD3150A datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image FOD3150ASD FOD3150A FOD3150AS FOD3150ASDV
    Part Number FOD3150ASD FOD3150A FOD3150AS FOD3150ASDV
    Manufacturer onsemi onsemi onsemi onsemi
    Series - - - -
    Package/Case 8-SMD, Gull Wing 8-DIP (0.300", 7.62mm) 8-SMD, Gull Wing 8-SMD, Gull Wing
    Packaging Tape & Reel (TR) Tube Bulk Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Obsolete Active
    Technology Optical Coupling Optical Coupling Optical Coupling Optical Coupling
    Number of Channels 1 1 1 1
    Voltage - Isolation 5000Vrms 5000Vrms 5000Vrms 5000Vrms
    Common Mode Transient Immunity (Min) 20kV/µs 20kV/µs 20kV/µs 20kV/µs
    Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) 500ns, 500ns 500ns, 500ns 500ns, 500ns 500ns, 500ns
    Pulse Width Distortion (Max) 300ns 300ns 300ns 300ns
    Rise / Fall Time (Typ) 60ns, 60ns 60ns, 60ns 60ns, 60ns 60ns, 60ns
    Current - Output High, Low 2A, 2A 2A, 2A 2A, 2A 2A, 2A
    Current - Peak Output 3A 3A 3A 3A
    Voltage - Forward (Vf) (Typ) 1.5V 1.5V 1.5V 1.5V
    Current - DC Forward (If) (Max) 25 mA 25 mA 25 mA 25 mA
    Voltage - Output Supply 15V ~ 30V 15V ~ 30V 15V ~ 30V 15V ~ 30V
    Grade - - - -
    Qualification - - - -
    Operating Temperature -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C