    onsemi FJY3006R
    Part No.:
    FJY3006R
    Manufacturer:
    onsemi
    Category:
    Single, Pre-Biased Bipolar Transistors
    Package:
    SC-89, SOT-490
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedFJY3006R.pdf
    Description:
    TRANS PREBIAS NPN 50V SC89-3
    Manufacturer:
    onsemi
    Series:
    Package/Case:
    SC-89, SOT-490
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Transistor Type:
    NPN - Pre-Biased
    Current - Collector (Ic) (Max):
    100 mA
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    50 V
    Resistor - Base (R1):
    10 kOhms
    Resistor - Emitter Base (R2):
    47 kOhms
    DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
    68 @ 5mA, 5V
    Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
    300mV @ 500µA, 10mA
    Current - Collector Cutoff (Max):
    100nA (ICBO)
    Frequency - Transition:
    250 MHz
    Power - Max:
    200 mW
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    SC-89-3
    1. How to order FJY3006R on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the FJY3006R price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of FJY3006R?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FJY3006R.
    7.How to contact us to get technical supports, such as FJY3006R pin diagram, FJY3006R datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image FJY3006R
    Part Number FJY3006R
    Manufacturer onsemi
    Series -
    Package/Case SC-89, SOT-490
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    Transistor Type NPN - Pre-Biased
    Current - Collector (Ic) (Max) 100 mA
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 50 V
    Resistor - Base (R1) 10 kOhms
    Resistor - Emitter Base (R2) 47 kOhms
    DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 68 @ 5mA, 5V
    Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 300mV @ 500µA, 10mA
    Current - Collector Cutoff (Max) 100nA (ICBO)
    Frequency - Transition 250 MHz
    Power - Max 200 mW