    onsemi FGH30S130P
    Part No.:
    FGH30S130P
    Manufacturer:
    onsemi
    Category:
    Single IGBTs
    Package:
    TO-247-3
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedFGH30S130P.pdf
    Description:
    IGBT 1300V 60A 500W TO-247AB
    Shipping
    Inventory:69
    Manufacturer:
    onsemi
    Series:
    Package/Case:
    TO-247-3
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Obsolete
    IGBT Type:
    Trench Field Stop
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    1300 V
    Current - Collector (Ic) (Max):
    60 A
    Current - Collector Pulsed (Icm):
    90 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    2.3V @ 15V, 30A
    Power - Max:
    500 W
    Switching Energy:
    Input Type:
    Standard
    Gate Charge:
    78 nC
    Td (on/off) @ 25°C:
    Test Condition:
    Reverse Recovery Time (trr):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 175°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    1. How to order FGH30S130P on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the FGH30S130P price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of FGH30S130P?
    Image FGH30S130P
    Part Number FGH30S130P
    Manufacturer onsemi
    Series -
    Package/Case TO-247-3
    Packaging Tube
    Product Status Obsolete
    IGBT Type Trench Field Stop
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1300 V
    Current - Collector (Ic) (Max) 60 A
    Current - Collector Pulsed (Icm) 90 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.3V @ 15V, 30A
    Power - Max 500 W
    Switching Energy -
    Input Type Standard
    Gate Charge 78 nC
    Td (on/off) @ 25°C -
    Test Condition -
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)