    onsemi FDP075N15A-F032
    Part No.:
    FDP075N15A-F032
    Manufacturer:
    onsemi
    Category:
    FETs, MOSFETs
    Package:
    TO-220-3
    Description:
    MOSFET N-CH 150V 130A TO220-3
    Manufacturer:
    onsemi
    Series:
    PowerTrench®
    Package/Case:
    TO-220-3
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Obsolete
    FET Type:
    N-Channel
    Technology:
    MOSFET (Metal Oxide)
    Drain to Source Voltage (Vdss):
    150 V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
    130A (Tc)
    Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
    10V
    Rds On (Max) @ Id, Vgs:
    7.5mOhm @ 100A, 10V
    Vgs(th) (Max) @ Id:
    4V @ 250µA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
    100 nC @ 10 V
    Vgs (Max):
    ±20V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
    7350 pF @ 75 V
    FET Feature:
    Power Dissipation (Max):
    333W (Tc)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 175°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-220
    1. How to order FDP075N15A-F032 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the FDP075N15A-F032 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of FDP075N15A-F032?
    Image FDP075N15A FDP075N15A-F032
    Part Number FDP075N15A FDP075N15A-F032
    Manufacturer onsemi onsemi
    Series PowerTrench® PowerTrench®
    Package/Case TO-220-3 TO-220-3
    Packaging Tube Tube
    Product Status Obsolete Obsolete
    FET Type N-Channel N-Channel
    Technology MOSFET (Metal Oxide) MOSFET (Metal Oxide)
    Drain to Source Voltage (Vdss) 150 V 150 V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 130A (Tc) 130A (Tc)
    Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V 10V
    Rds On (Max) @ Id, Vgs 7.5mOhm @ 100A, 10V 7.5mOhm @ 100A, 10V
    Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA 4V @ 250µA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 100 nC @ 10 V 100 nC @ 10 V
    Vgs (Max) ±20V ±20V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7350 pF @ 75 V 7350 pF @ 75 V
    FET Feature - -
    Power Dissipation (Max) 333W (Tc) 333W (Tc)
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ)