    onsemi FDA33N25
    Part No.:
    FDA33N25
    Manufacturer:
    onsemi
    Category:
    FETs, MOSFETs
    Package:
    TO-3P-3, SC-65-3
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedFDA33N25.pdf
    Description:
    MOSFET N-CH 250V 33A TO3PN
    Manufacturer:
    onsemi
    Series:
    UniFET™
    Package/Case:
    TO-3P-3, SC-65-3
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Obsolete
    FET Type:
    N-Channel
    Technology:
    MOSFET (Metal Oxide)
    Drain to Source Voltage (Vdss):
    250 V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
    33A (Tc)
    Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
    10V
    Rds On (Max) @ Id, Vgs:
    94mOhm @ 16.5A, 10V
    Vgs(th) (Max) @ Id:
    5V @ 250µA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
    46.8 nC @ 10 V
    Vgs (Max):
    ±30V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
    2200 pF @ 25 V
    FET Feature:
    Power Dissipation (Max):
    245W (Tc)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-3PN
    1. How to order FDA33N25 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the FDA33N25 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of FDA33N25?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FDA33N25.
    7.How to contact us to get technical supports, such as FDA33N25 pin diagram, FDA33N25 datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image FDA33N25
    Part Number FDA33N25
    Manufacturer onsemi
    Series UniFET™
    Package/Case TO-3P-3, SC-65-3
    Packaging Tube
    Product Status Obsolete
    FET Type N-Channel
    Technology MOSFET (Metal Oxide)
    Drain to Source Voltage (Vdss) 250 V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 33A (Tc)
    Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
    Rds On (Max) @ Id, Vgs 94mOhm @ 16.5A, 10V
    Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 46.8 nC @ 10 V
    Vgs (Max) ±30V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2200 pF @ 25 V
    FET Feature -
    Power Dissipation (Max) 245W (Tc)
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)