    onsemi FCPF260N60E-F152
    Part No.:
    FCPF260N60E-F152
    Manufacturer:
    onsemi
    Category:
    FETs, MOSFETs
    Package:
    TO-220-3 Full Pack
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedFCPF260N60E-F152.pdf
    Description:
    MOSFET N-CH 600V 15A TO220F
    Manufacturer:
    onsemi
    Series:
    SuperFET® II
    Package/Case:
    TO-220-3 Full Pack
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Obsolete
    FET Type:
    N-Channel
    Technology:
    MOSFET (Metal Oxide)
    Drain to Source Voltage (Vdss):
    600 V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
    15A (Tc)
    Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
    Rds On (Max) @ Id, Vgs:
    260mOhm @ 7.5A, 10V
    Vgs(th) (Max) @ Id:
    3.5V @ 250µA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
    62 nC @ 10 V
    Vgs (Max):
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
    2500 pF @ 25 V
    FET Feature:
    Power Dissipation (Max):
    36W (Tc)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-220F-3
    1. How to order FCPF260N60E-F152 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the FCPF260N60E-F152 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of FCPF260N60E-F152?
    Image FCPF260N60E FCPF260N60E-F154 FCPF260N60E-F152
    Part Number FCPF260N60E FCPF260N60E-F154 FCPF260N60E-F152
    Manufacturer onsemi onsemi onsemi
    Series SuperFET® II SuperFET® II SuperFET® II
    Package/Case TO-220-3 Full Pack TO-220-3 Full Pack TO-220-3 Full Pack
    Packaging Tube Tube Tube
    Product Status Active Obsolete Obsolete
    FET Type N-Channel N-Channel N-Channel
    Technology MOSFET (Metal Oxide) MOSFET (Metal Oxide) MOSFET (Metal Oxide)
    Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V 600 V 600 V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 15A (Tj) 15A (Tj) 15A (Tc)
    Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V - -
    Rds On (Max) @ Id, Vgs 260mOhm @ 7.5A, 10V 260mOhm @ 7.5A, 10V 260mOhm @ 7.5A, 10V
    Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 250µA 3.5V @ 250µA 3.5V @ 250µA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 62 nC @ 10 V 62 nC @ 10 V 62 nC @ 10 V
    Vgs (Max) ±20V ±20V -
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2500 pF @ 25 V 2500 pF @ 25 V 2500 pF @ 25 V
    FET Feature - - -
    Power Dissipation (Max) 36W (Tc) 36W (Tc) 36W (Tc)
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)