    onsemi FCI25N60N
    Part No.:
    FCI25N60N
    Manufacturer:
    onsemi
    Category:
    FETs, MOSFETs
    Package:
    TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedFCI25N60N.pdf
    Description:
    MOSFET N-CH 600V 25A I2PAK
    Manufacturer:
    onsemi
    Series:
    SupreMOS™
    Package/Case:
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Obsolete
    FET Type:
    N-Channel
    Technology:
    MOSFET (Metal Oxide)
    Drain to Source Voltage (Vdss):
    600 V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
    25A (Tc)
    Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
    10V
    Rds On (Max) @ Id, Vgs:
    125mOhm @ 12.5A, 10V
    Vgs(th) (Max) @ Id:
    4V @ 250µA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
    74 nC @ 10 V
    Vgs (Max):
    ±30V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
    3352 pF @ 100 V
    FET Feature:
    Power Dissipation (Max):
    216W (Tc)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-262 (I2PAK)
    1. How to order FCI25N60N on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the FCI25N60N price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of FCI25N60N?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FCI25N60N.
    Image FCI25N60N FCI25N60N-F102
    Part Number FCI25N60N FCI25N60N-F102
    Manufacturer onsemi onsemi
    Series SupreMOS™ SupreMOS™
    Package/Case TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
    Packaging Tube Tube
    Product Status Obsolete Obsolete
    FET Type N-Channel N-Channel
    Technology MOSFET (Metal Oxide) MOSFET (Metal Oxide)
    Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V 600 V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 25A (Tc) 25A (Tc)
    Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V 10V
    Rds On (Max) @ Id, Vgs 125mOhm @ 12.5A, 10V 125mOhm @ 12.5A, 10V
    Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA 4V @ 250µA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 74 nC @ 10 V 74 nC @ 10 V
    Vgs (Max) ±30V ±30V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3352 pF @ 100 V 3352 pF @ 100 V
    FET Feature - -
    Power Dissipation (Max) 216W (Tc) 216W (Tc)
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)