    onsemi FCB11N60FTM
    Part No.:
    FCB11N60FTM
    Manufacturer:
    onsemi
    Category:
    FETs, MOSFETs
    Package:
    TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedFCB11N60FTM.pdf
    Description:
    MOSFET N-CH 600V 11A D2PAK
    Manufacturer:
    onsemi
    Series:
    SuperFET™
    Package/Case:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    FET Type:
    N-Channel
    Technology:
    MOSFET (Metal Oxide)
    Drain to Source Voltage (Vdss):
    600 V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
    11A (Tc)
    Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
    10V
    Rds On (Max) @ Id, Vgs:
    380mOhm @ 5.5A, 10V
    Vgs(th) (Max) @ Id:
    5V @ 250µA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
    52 nC @ 10 V
    Vgs (Max):
    ±30V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
    1490 pF @ 25 V
    FET Feature:
    Power Dissipation (Max):
    125W (Tc)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    TO-263 (D2PAK)
    1. How to order FCB11N60FTM on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the FCB11N60FTM price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of FCB11N60FTM?
    Image FCB11N60FTM
    Part Number FCB11N60FTM
    Manufacturer onsemi
    Series SuperFET™
    Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    FET Type N-Channel
    Technology MOSFET (Metal Oxide)
    Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 11A (Tc)
    Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
    Rds On (Max) @ Id, Vgs 380mOhm @ 5.5A, 10V
    Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 52 nC @ 10 V
    Vgs (Max) ±30V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1490 pF @ 25 V
    FET Feature -
    Power Dissipation (Max) 125W (Tc)
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)