    onsemi FCA16N60N
    Part No.:
    FCA16N60N
    Manufacturer:
    onsemi
    Category:
    FETs, MOSFETs
    Package:
    TO-3P-3, SC-65-3
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedFCA16N60N.pdf
    Description:
    MOSFET N-CH 600V TO-3PN
    Manufacturer:
    onsemi
    Series:
    SupreMOS®
    Package/Case:
    TO-3P-3, SC-65-3
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Obsolete
    FET Type:
    N-Channel
    Technology:
    MOSFET (Metal Oxide)
    Drain to Source Voltage (Vdss):
    600 V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
    16A (Tc)
    Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
    10V
    Rds On (Max) @ Id, Vgs:
    199mOhm @ 8A, 10V
    Vgs(th) (Max) @ Id:
    4V @ 250µA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
    52.3 nC @ 10 V
    Vgs (Max):
    ±30V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
    2170 pF @ 100 V
    FET Feature:
    Power Dissipation (Max):
    134.4W (Tc)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-3PN
    1. How to order FCA16N60N on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the FCA16N60N price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of FCA16N60N?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FCA16N60N.
    Image FCA16N60N
    Part Number FCA16N60N
    Manufacturer onsemi
    Series SupreMOS®
    Package/Case TO-3P-3, SC-65-3
    Packaging Tube
    Product Status Obsolete
    FET Type N-Channel
    Technology MOSFET (Metal Oxide)
    Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 16A (Tc)
    Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
    Rds On (Max) @ Id, Vgs 199mOhm @ 8A, 10V
    Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 52.3 nC @ 10 V
    Vgs (Max) ±30V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2170 pF @ 100 V
    FET Feature -
    Power Dissipation (Max) 134.4W (Tc)
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)