    onsemi FAN7390M1
    Part No.:
    FAN7390M1
    Manufacturer:
    onsemi
    Category:
    Gate Drivers
    Package:
    14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedFAN7390M1.pdf
    Description:
    IC GATE DRVR HALF-BRIDGE 14SOP
    Manufacturer:
    onsemi
    Series:
    Package/Case:
    14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Obsolete
    Programmable:
    Not Verified
    Driven Configuration:
    Half-Bridge
    Channel Type:
    Independent
    Number of Drivers:
    2
    Gate Type:
    IGBT, N-Channel MOSFET
    Voltage - Supply:
    10V ~ 22V
    Logic Voltage - VIL, VIH:
    1.2V, 2.5V
    Current - Peak Output (Source, Sink):
    4.5A, 4.5A
    Input Type:
    Non-Inverting
    High Side Voltage - Max (Bootstrap):
    600 V
    Rise / Fall Time (Typ):
    25ns, 20ns
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    14-SOP
    1. How to order FAN7390M1 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the FAN7390M1 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of FAN7390M1?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FAN7390M1.
    Image FAN7390M1X FAN7390M1
    Part Number FAN7390M1X FAN7390M1
    Manufacturer onsemi onsemi
    Series - -
    Package/Case 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Packaging Tape & Reel (TR) Tube
    Product Status Obsolete Obsolete
    Programmable Not Verified Not Verified
    Driven Configuration Half-Bridge Half-Bridge
    Channel Type Independent Independent
    Number of Drivers 2 2
    Gate Type IGBT, N-Channel MOSFET IGBT, N-Channel MOSFET
    Voltage - Supply 10V ~ 22V 10V ~ 22V
    Logic Voltage - VIL, VIH 1.2V, 2.5V 1.2V, 2.5V
    Current - Peak Output (Source, Sink) 4.5A, 4.5A 4.5A, 4.5A
    Input Type Non-Inverting Non-Inverting
    High Side Voltage - Max (Bootstrap) 600 V 600 V
    Rise / Fall Time (Typ) 25ns, 20ns 25ns, 20ns
    Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ) -40°C ~ 150°C (TJ)