    Omron Electronics Inc-EMC Div G9YA-12S-45 DC24
    Part No.:
    G9YA-12S-45 DC24
    Manufacturer:
    Omron Electronics Inc-EMC Div
    Category:
    High Frequency (RF) Relays
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedG9YA-12S-45 DC24.pdf
    Description:
    RELAY RF SPDT 24V
    Manufacturer:
    Omron Electronics Inc-EMC Div
    Series:
    G9YA
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Obsolete
    Coil Type:
    Non Latching
    Coil Current:
    29.2 mA
    Coil Voltage:
    24VDC
    Contact Form:
    SPDT (1 Form C)
    Contact Rating (Current):
    Switching Voltage:
    Must Operate Voltage:
    19.2 VDC
    Must Release Voltage:
    2.4 VDC
    Operate Time:
    15 ms
    Release Time:
    15 ms
    Features:
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Termination Style:
    Solder Lug
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 85°C
    1. How to order G9YA-12S-45 DC24 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the G9YA-12S-45 DC24 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of G9YA-12S-45 DC24?
    Image G9YA-12S-45 DC4.5 G9YA-12S-45 DC12 G9YA-12S-45 DC24 G9YAK-12S-45 DC12 G9YAK-12S-45 DC28
    Series G9YA G9YA G9YA G9YA G9YA
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
    Coil Type Non Latching Non Latching Non Latching Latching, Dual Coil Latching, Dual Coil
    Coil Current 155 mA 58.5 mA 29.2 mA 41.7 mA 17.9 mA
    Coil Voltage 4.5VDC 12VDC 24VDC 12VDC 28VDC
    Contact Form SPDT (1 Form C) SPDT (1 Form C) SPDT (1 Form C) SPDT (1 Form C) SPDT (1 Form C)
    Switching Voltage - - - - -
    Must Operate Voltage 3.6 VDC 9.6 VDC 19.2 VDC 9.6 VDC 22.4 VDC
    Must Release Voltage 0.45 VDC 1.2 VDC 2.4 VDC - -
    Operate Time 15 ms 15 ms 15 ms 15 ms 15 ms
    Release Time 15 ms 15 ms 15 ms 15 ms 15 ms
    Features - - - - -
    Mounting Type Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount
    Termination Style Solder Lug Solder Lug Solder Lug Solder Lug Solder Lug
    Operating Temperature -55°C ~ 85°C -55°C ~ 85°C -55°C ~ 85°C -55°C ~ 85°C -55°C ~ 85°C