    Omron Electronics Inc-EMC Div G2E-184P-H-M-US-DC12
    Part No.:
    G2E-184P-H-M-US-DC12
    Manufacturer:
    Omron Electronics Inc-EMC Div
    Category:
    Signal Relays, Up to 2 Amps
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedG2E-184P-H-M-US-DC12.pdf
    Description:
    RELAY GEN PURPOSE SPDT 1A 12V
    Manufacturer:
    Omron Electronics Inc-EMC Div
    Series:
    G2E
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Obsolete
    Mounting Type:
    Through Hole
    Coil Voltage:
    12VDC
    Contact Form:
    SPDT (1 Form C)
    Contact Rating (Current):
    1 A
    Switching Voltage:
    125VAC, 60VDC - Max
    Load - Max Switching:
    125VA, 60W
    Coil Current:
    17.1 mA
    Coil Type:
    Non Latching
    Features:
    Termination Style:
    PC Pin
    Seal Rating:
    Coil Insulation:
    Must Operate Voltage:
    9.6 VDC
    Must Release Voltage:
    1.2 VDC
    Operate Time:
    7 ms
    Release Time:
    3 ms
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 60°C
    Contact Material:
    Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
    Relay Type:
    General Purpose
    Grade:
    Qualification:
    1. How to order G2E-184P-H-M-US-DC12 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the G2E-184P-H-M-US-DC12 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of G2E-184P-H-M-US-DC12?
    Series G2E G2E G2E G2E G2E
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
    Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
    Coil Voltage 12VDC 12VDC 24VDC 5VDC 12VDC
    Contact Form SPDT (1 Form C) SPDT (1 Form C) SPDT (1 Form C) SPDT (1 Form C) SPDT (1 Form C)
    Contact Rating (Current) 1 A 1 A 1 A 1 A 1 A
    Switching Voltage 125VAC, 60VDC - Max 125VAC, 60VDC - Max 125VAC, 60VDC - Max 125VAC, 60VDC - Max 125VAC, 60VDC - Max
    Load - Max Switching 125VA, 60W 125VA, 60W 125VA, 60W 125VA, 60W 125VA, 60W
    Coil Current 17.1 mA 37.5 mA 18.8 mA 41.7 mA 17.1 mA
    Coil Type Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching
    Features - - - - -
    Termination Style PC Pin PC Pin PC Pin PC Pin PC Pin
    Seal Rating - - - - -
    Coil Insulation - - - - -
    Must Operate Voltage 9.6 VDC 8.4 VDC 16.8 VDC 4 VDC 9.6 VDC
    Must Release Voltage 1.2 VDC 1.2 VDC 2.4 VDC 0.5 VDC 1.2 VDC
    Operate Time 7 ms 5 ms 5 ms 7 ms 7 ms
    Release Time 3 ms 3 ms 3 ms 3 ms 3 ms
    Operating Temperature -25°C ~ 60°C -25°C ~ 60°C -25°C ~ 60°C -25°C ~ 60°C -25°C ~ 60°C