    NXP USA Inc. PZU10BL315
    Part No.:
    PZU10BL315
    Manufacturer:
    NXP USA Inc.
    Category:
    Single Zener Diodes
    Package:
    SOD-882
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedPZU10BL315.pdf
    Description:
    DIODE ZENER 10V 250MW DFN1006-2
    Manufacturer:
    NXP USA Inc.
    Series:
    Package/Case:
    SOD-882
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz):
    10 V
    Tolerance:
    ±5%
    Power - Max:
    250 mW
    Impedance (Max) (Zzt):
    10 Ohms
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    100 nA @ 7 V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    1.1 V @ 100 mA
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C
    Grade:
    Automotive
    Qualification:
    AEC-Q100
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    DFN1006-2
    1. How to order PZU10BL315 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the PZU10BL315 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of PZU10BL315?
    Image PZU10BL315
    Part Number PZU10BL315
    Manufacturer NXP USA Inc.
    Series -
    Package/Case SOD-882
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 10 V
    Tolerance ±5%
    Power - Max 250 mW
    Impedance (Max) (Zzt) 10 Ohms
    Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 7 V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1 V @ 100 mA
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C