    NXP Semiconductors MSC8157TAG1000A
    Part No.:
    MSC8157TAG1000A
    Manufacturer:
    NXP Semiconductors
    Category:
    DSP (Digital Signal Processors)
    Package:
    783-BBGA, FCBGA
    Description:
    Digital Signal Processor, 32-Bit
    Shipping
    Inventory:36
    Manufacturer:
    NXP Semiconductors
    Series:
    StarCore
    Package/Case:
    783-BBGA, FCBGA
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Obsolete
    Type:
    SC3850 Six Core
    Interface:
    Ethernet, I2C, PCI, RGMII, Serial RapidIO, SGMII, SPI, UART/USART
    Clock Rate:
    1GHz
    Non-Volatile Memory:
    ROM (96kB)
    On-Chip RAM:
    96kB
    Voltage - I/O:
    1V, 1.5V, 2.5V
    Voltage - Core:
    1V
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    783-FCPBGA (29x29)
    1. How to order MSC8157TAG1000A on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the MSC8157TAG1000A price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MSC8157TAG1000A?
    Image MSC8157TAG1000A MSC8157TAG1000A
    Part Number MSC8157TAG1000A MSC8157TAG1000A
    Manufacturer NXP Semiconductors NXP USA Inc.
    Series StarCore StarCore
    Package/Case 783-BBGA, FCBGA 783-BBGA, FCBGA
    Packaging Tray Tray
    Product Status Obsolete Obsolete
    Type SC3850 Six Core SC3850 Six Core
    Clock Rate 1GHz 1GHz
    Non-Volatile Memory ROM (96kB) ROM (96kB)
    On-Chip RAM 96kB 6.375MB
    Voltage - I/O 1V, 1.5V, 2.5V 1.0V, 1.5V, 2.5V
    Voltage - Core 1V 1.00V
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TJ) -40°C ~ 105°C (TJ)