    NXP USA Inc. MSC7119VM1200
    Part No.:
    MSC7119VM1200
    Manufacturer:
    NXP USA Inc.
    Category:
    DSP (Digital Signal Processors)
    Package:
    400-LFBGA
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedMSC7119VM1200.pdf
    Description:
    DSP 16BIT W/DDR CTRLR 400-MAPBGA
    Manufacturer:
    NXP USA Inc.
    Series:
    StarCore
    Package/Case:
    400-LFBGA
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Obsolete
    Type:
    Fixed Point
    Interface:
    Host Interface, I2C, UART
    Clock Rate:
    300MHz
    Non-Volatile Memory:
    ROM (8kB)
    On-Chip RAM:
    464kB
    Voltage - I/O:
    3.30V
    Voltage - Core:
    1.20V
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    400-LFBGA (17x17)
    1. How to order MSC7119VM1200 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the MSC7119VM1200 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MSC7119VM1200?
    Image MSC7119VM1200
    Part Number MSC7119VM1200
    Manufacturer NXP USA Inc.
    Series StarCore
    Package/Case 400-LFBGA
    Packaging Tray
    Product Status Obsolete
    Type Fixed Point
    Interface Host Interface, I2C, UART
    Clock Rate 300MHz
    Non-Volatile Memory ROM (8kB)
    On-Chip RAM 464kB
    Voltage - I/O 3.30V
    Voltage - Core 1.20V
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TJ)