    NXP USA Inc. MHT1108NT1
    Part No.:
    MHT1108NT1
    Manufacturer:
    NXP USA Inc.
    Category:
    Single FETs, MOSFETs
    Package:
    16-VDFN Exposed Pad
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedMHT1108NT1.pdf
    Description:
    RF MOSFET LDMOS 32V 16DFN
    Manufacturer:
    NXP USA Inc.
    Series:
    Package/Case:
    16-VDFN Exposed Pad
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Technology:
    LDMOS
    Configuration:
    Frequency:
    2.45GHz
    Gain:
    18.6dB
    Voltage - Test:
    32 V
    Current Rating (Amps):
    10µA
    Noise Figure:
    Current - Test:
    110 mA
    Power - Output:
    12.5W
    Voltage - Rated:
    65 V
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    16-DFN (4x6)
    1. How to order MHT1108NT1 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the MHT1108NT1 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MHT1108NT1?
    Image MHT1108NT1
    Part Number MHT1108NT1
    Manufacturer NXP USA Inc.
    Series -
    Package/Case 16-VDFN Exposed Pad
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    Technology LDMOS
    Configuration -
    Frequency 2.45GHz
    Gain 18.6dB
    Voltage - Test 32 V
    Current Rating (Amps) 10µA
    Noise Figure -
    Current - Test 110 mA
    Power - Output 12.5W
    Voltage - Rated 65 V