    NXP USA Inc. MC88916DW80
    Part No.:
    MC88916DW80
    Manufacturer:
    NXP USA Inc.
    Category:
    Application Specific Clock/Timing
    Package:
    20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedMC88916DW80.pdf
    Description:
    IC CLK BUF CISC 80MHZ 1CIRC
    Manufacturer:
    NXP USA Inc.
    Series:
    Package/Case:
    20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Obsolete
    Programmable:
    Not Verified
    PLL:
    Yes
    Main Purpose:
    CISC/RISC Microprocessor
    Input:
    TTL
    Output:
    CMOS, TTL
    Number of Circuits:
    1
    Ratio - Input:Output:
    1:6
    Differential - Input:Output:
    No/No
    Frequency - Max:
    80MHz
    Voltage - Supply:
    4.5V ~ 5.5V
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Grade:
    Qualification:
    Supplier Device Package:
    20-SOIC
    1. How to order MC88916DW80 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the MC88916DW80 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MC88916DW80?
    Image MC88916DW80
    Part Number MC88916DW80
    Manufacturer NXP USA Inc.
    Series -
    Package/Case 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
    Packaging Tube
    Product Status Obsolete
    Programmable Not Verified
    PLL Yes
    Main Purpose CISC/RISC Microprocessor
    Input TTL
    Output CMOS, TTL
    Number of Circuits 1
    Ratio - Input:Output 1:6
    Differential - Input:Output No/No
    Frequency - Max 80MHz
    Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C