    NXP USA Inc. BZB84-B56,215
    Part No.:
    BZB84-B56,215
    Manufacturer:
    NXP USA Inc.
    Category:
    Zener Diode Arrays
    Package:
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedBZB84-B56,215.pdf
    Description:
    NOW NEXPERIA BZB84-B56 - ZENER D
    Manufacturer:
    NXP USA Inc.
    Series:
    Package/Case:
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Configuration:
    1 Pair Common Anode
    Voltage - Zener (Nom) (Vz):
    56 V
    Tolerance:
    ±2%
    Power - Max:
    300 mW
    Impedance (Max) (Zzt):
    200 Ohms
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    50 nA @ 39.2 V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    900 mV @ 10 mA