    NXP USA Inc. BUK7Y25-80E/GFX
    Part No.:
    BUK7Y25-80E/GFX
    Manufacturer:
    NXP USA Inc.
    Category:
    FETs, MOSFETs
    Package:
    SC-100, SOT-669
    Description:
    MOSFET N-CH 80V 39A LFPAK56
    Manufacturer:
    NXP USA Inc.
    Series:
    TrenchMOS™
    Package/Case:
    SC-100, SOT-669
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    FET Type:
    N-Channel
    Technology:
    MOSFET (Metal Oxide)
    Drain to Source Voltage (Vdss):
    80 V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
    39A (Tc)
    Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
    10V
    Rds On (Max) @ Id, Vgs:
    25mOhm @ 10A, 10V
    Vgs(th) (Max) @ Id:
    4V @ 1mA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
    25.9 nC @ 10 V
    Vgs (Max):
    ±20V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
    1800 pF @ 25 V
    FET Feature:
    Power Dissipation (Max):
    95W (Tc)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 175°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    LFPAK56, Power-SO8
    1. How to order BUK7Y25-80E/GFX on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the BUK7Y25-80E/GFX price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BUK7Y25-80E/GFX?
    Image BUK7Y25-40B/C,115 BUK7Y25-60E/GFX BUK7Y25-80E/CX BUK7Y25-80E/GFX
    Part Number BUK7Y25-40B/C,115 BUK7Y25-60E/GFX BUK7Y25-80E/CX BUK7Y25-80E/GFX
    Manufacturer NXP USA Inc. NXP USA Inc. NXP USA Inc. NXP USA Inc.
    Series TrenchMOS™ * TrenchMOS™ TrenchMOS™
    Package/Case SC-100, SOT-669 - SC-100, SOT-669 SC-100, SOT-669
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Obsolete Obsolete Obsolete
    FET Type N-Channel - N-Channel N-Channel
    Technology MOSFET (Metal Oxide) - MOSFET (Metal Oxide) MOSFET (Metal Oxide)
    Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V - 80 V 80 V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 35.3A (Tc) - 39A (Tc) 39A (Tc)
    Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V - 10V 10V
    Rds On (Max) @ Id, Vgs 25mOhm @ 20A, 10V - 25mOhm @ 10A, 10V 25mOhm @ 10A, 10V
    Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA - 4V @ 1mA 4V @ 1mA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 12.1 nC @ 10 V - 25.9 nC @ 10 V 25.9 nC @ 10 V
    Vgs (Max) ±20V - ±20V ±20V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 693 pF @ 25 V - 1800 pF @ 25 V 1800 pF @ 25 V
    FET Feature - - - -
    Power Dissipation (Max) 59.4W (Tc) - 95W (Tc) 95W (Tc)
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) - -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ)