    NXP USA Inc. AFT09MS031NR1
    Part No.:
    AFT09MS031NR1
    Manufacturer:
    NXP USA Inc.
    Category:
    Single FETs, MOSFETs
    Package:
    TO-270AA
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedAFT09MS031NR1.pdf
    Description:
    RF MOSFET LDMOS 13.6V TO270-2
    Shipping
    Inventory:384
    Manufacturer:
    NXP USA Inc.
    Series:
    Package/Case:
    TO-270AA
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Technology:
    LDMOS
    Configuration:
    Frequency:
    870MHz
    Gain:
    17.2dB
    Voltage - Test:
    13.6 V
    Current Rating (Amps):
    Noise Figure:
    Current - Test:
    500 mA
    Power - Output:
    31W
    Voltage - Rated:
    40 V
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    TO-270-2
    1. How to order AFT09MS031NR1 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the AFT09MS031NR1 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of AFT09MS031NR1?
    Image AFT09MS031NR1
    Part Number AFT09MS031NR1
    Manufacturer NXP USA Inc.
    Series -
    Package/Case TO-270AA
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Technology LDMOS
    Configuration -
    Frequency 870MHz
    Gain 17.2dB
    Voltage - Test 13.6 V
    Current Rating (Amps) -
    Noise Figure -
    Current - Test 500 mA
    Power - Output 31W
    Voltage - Rated 40 V