    Nichicon UCX1A331MCS6GS
    Part No.:
    UCX1A331MCS6GS
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedUCX1A331MCS6GS.pdf
    Description:
    CAP ALUM 330UF 20% 10V SMD
    Shipping
    Inventory:500
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    UCX
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Not For New Designs
    Capacitance:
    330 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    10 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    200mOhm @ 100kHz
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 135°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 135°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    135 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    270 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    Size / Dimension:
    0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.425" (10.80mm)
    Surface Mount Land Size:
    0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
    Mounting Type:
    Surface Mount
    1. How to order UCX1A331MCS6GS on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the UCX1A331MCS6GS price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UCX1A331MCS6GS?
    Image UCX1A331MCS6GS
    Part Number UCX1A331MCS6GS
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series UCX
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Not For New Designs
    Capacitance 330 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 10 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 200mOhm @ 100kHz
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 135°C
    Operating Temperature -40°C ~ 135°C
    Polarization Polar
    Ratings AEC-Q200
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 135 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 270 mA @ 100 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing -
    Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.425" (10.80mm)
    Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)