    Nichicon QXT2J473KRPT
    Part No.:
    QXT2J473KRPT
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedQXT2J473KRPT.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.047UF 10% 630VDC RAD
    Shipping
    Inventory:139
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    0.047 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    300V
    Voltage Rating - DC:
    630V
    Dielectric Material:
    Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.945" L x 0.413" W (24.00mm x 10.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.858" (21.80mm)
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    0.787" (20.00mm)
    Applications:
    High Frequency, Switching
    Ratings:
    Features:
    1. How to order QXT2J473KRPT on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the QXT2J473KRPT price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of QXT2J473KRPT?
    Image QXT2J473KRPT
    Part Number QXT2J473KRPT
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.047 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 300V
    Voltage Rating - DC 630V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.945" L x 0.413" W (24.00mm x 10.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.858" (21.80mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.787" (20.00mm)