    Nichicon LNT2V562MSEH
    Part No.:
    LNT2V562MSEH
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedLNT2V562MSEH.pdf
    Description:
    CAP ALUM 5600UF 20% 350V SCREW
    Shipping
    Inventory:11
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    LNT
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    5600 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    350 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    22.2 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    31.08 A @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    1.252" (31.80mm)
    Size / Dimension:
    3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max):
    5.236" (133.00mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    1. How to order LNT2V562MSEH on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the LNT2V562MSEH price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LNT2V562MSEH?
    Image LNT2V562MSEH
    Part Number LNT2V562MSEH
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series LNT
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 5600 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 350 V
    Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -25°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 22.2 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 31.08 A @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
    Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max) 5.236" (133.00mm)