    Nexperia USA Inc. PMEG4005CEAX
    Part No.:
    PMEG4005CEAX
    Manufacturer:
    Nexperia USA Inc.
    Category:
    Single Diodes
    Package:
    SC-76, SOD-323
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedPMEG4005CEAX.pdf
    Description:
    DIODE SCHOTTKY 40V 500MA SOD323
    Manufacturer:
    Nexperia USA Inc.
    Series:
    Package/Case:
    SC-76, SOD-323
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Technology:
    Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    40 V
    Current - Average Rectified (Io):
    500mA
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    640 mV @ 500 mA
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    1.8 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    8 µA @ 40 V
    Capacitance @ Vr, F:
    24pF @ 1V, 1MHz
    Grade:
    Automotive
    Qualification:
    AEC-Q101
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    SOD-323
    Operating Temperature - Junction:
    150°C (Max)
    1. How to order PMEG4005CEAX on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the PMEG4005CEAX price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of PMEG4005CEAX?
    Image PMEG4005CEAX
    Part Number PMEG4005CEAX
    Manufacturer Nexperia USA Inc.
    Series -
    Package/Case SC-76, SOD-323
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Technology Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V
    Current - Average Rectified (Io) 500mA
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 640 mV @ 500 mA
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) 1.8 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr 8 µA @ 40 V
    Capacitance @ Vr, F 24pF @ 1V, 1MHz
    Grade Automotive
    Qualification AEC-Q101
    Mounting Type Surface Mount
    Supplier Device Package SOD-323
    Operating Temperature - Junction 150°C (Max)