    Nexperia USA Inc. PESD2CANFD27L-TR
    Part No.:
    PESD2CANFD27L-TR
    Manufacturer:
    Nexperia USA Inc.
    Category:
    TVS Diodes
    Package:
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedPESD2CANFD27L-TR.pdf
    Description:
    TVS DIODE 27VWM 42VC TO236AB
    Manufacturer:
    Nexperia USA Inc.
    Package/Case:
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
    Series:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    Zener
    Unidirectional Channels:
    Bidirectional Channels:
    2
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    27V (Max)
    Voltage - Breakdown (Min):
    28V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    42V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    3.9A (8/20µs)
    Power - Peak Pulse:
    Power Line Protection:
    No
    Applications:
    CAN
    Capacitance @ Frequency:
    9pF @ 1MHz
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 175°C (TA)
    Grade:
    Automotive
    Qualification:
    AEC-Q100
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    TO-236AB
    1. How to order PESD2CANFD27L-TR on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the PESD2CANFD27L-TR price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of PESD2CANFD27L-TR?
    Image PESD2CANFD27L-TR PESD2CANFD27L-UX
    Part Number PESD2CANFD27L-TR PESD2CANFD27L-UX
    Manufacturer Nexperia USA Inc. Nexperia USA Inc.
    Package/Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 SC-70, SOT-323
    Series - -
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active
    Type Zener Zener
    Unidirectional Channels - -
    Bidirectional Channels 2 2
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 27V (Max) 27V
    Voltage - Breakdown (Min) 28V -
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 42V -
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 3.9A (8/20µs) 4A (8/20µs)
    Power - Peak Pulse - -
    Power Line Protection No No
    Applications CAN CAN
    Capacitance @ Frequency 9pF @ 1MHz -
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TA) -