    Nexperia USA Inc. BUK9K12-60EX
    Part No.:
    BUK9K12-60EX
    Manufacturer:
    Nexperia USA Inc.
    Category:
    FET, MOSFET Arrays
    Package:
    SOT-1205, 8-LFPAK56
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedBUK9K12-60EX.pdf
    Description:
    MOSFET 2N-CH 60V 35A LFPAK56D
    Manufacturer:
    Nexperia USA Inc.
    Series:
    Package/Case:
    SOT-1205, 8-LFPAK56
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Technology:
    MOSFET (Metal Oxide)
    Configuration:
    2 N-Channel (Dual)
    FET Feature:
    Logic Level Gate
    Drain to Source Voltage (Vdss):
    60V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
    35A
    Rds On (Max) @ Id, Vgs:
    10.7mOhm @ 15A, 10V
    Vgs(th) (Max) @ Id:
    2.1V @ 1mA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
    24.5nC @ 5V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
    3470pF @ 25V
    Power - Max:
    68W
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 175°C (TJ)
    Grade:
    Automotive
    Qualification:
    AEC-Q100
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    LFPAK56D
    1. How to order BUK9K12-60EX on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the BUK9K12-60EX price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BUK9K12-60EX?
    Image BUK9K12-60EX BUK9K12-60E/1X
    Part Number BUK9K12-60EX BUK9K12-60E/1X
    Manufacturer Nexperia USA Inc. Nexperia USA Inc.
    Series - -
    Packaging Tape & Reel (TR) Bulk
    Product Status Active Obsolete
    Technology MOSFET (Metal Oxide) -
    Configuration 2 N-Channel (Dual) -
    FET Feature Logic Level Gate Logic Level Gate
    Drain to Source Voltage (Vdss) 60V 60V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 35A 35A (Ta)
    Rds On (Max) @ Id, Vgs 10.7mOhm @ 15A, 10V 10.7mOhm @ 15A, 10V
    Vgs(th) (Max) @ Id 2.1V @ 1mA 2.1V @ 1mA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 24.5nC @ 5V 24.5nC @ 5V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3470pF @ 25V 3470pF @ 25V
    Power - Max 68W 68W (Ta)
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ)