    Nexperia USA Inc. BAS70LSYL
    Part No.:
    BAS70LSYL
    Manufacturer:
    Nexperia USA Inc.
    Category:
    Single Diodes
    Package:
    SOD-882
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedBAS70LSYL.pdf
    Description:
    DIODE SCHOTTKY 70V 70MA 2DFN
    Manufacturer:
    Nexperia USA Inc.
    Series:
    Package/Case:
    SOD-882
    Product Status:
    Active
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    70 V
    Current - Average Rectified (Io):
    70mA
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    1 V @ 15 mA
    Speed:
    Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    10 µA @ 70 V
    Capacitance @ Vr, F:
    2pF @ 0V, 1MHz
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    DFN1006BD-2
    Operating Temperature - Junction:
    150°C
    1. How to order BAS70LSYL on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the BAS70LSYL price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BAS70LSYL?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BAS70LSYL.
    Image BAS70LSYL
    Part Number BAS70LSYL
    Manufacturer Nexperia USA Inc.
    Series -
    Package/Case SOD-882
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Technology Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 70 V
    Current - Average Rectified (Io) 70mA
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1 V @ 15 mA
    Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 70 V
    Capacitance @ Vr, F 2pF @ 0V, 1MHz
    Grade -
    Qualification -
    Mounting Type Surface Mount
    Supplier Device Package DFN1006BD-2
    Operating Temperature - Junction 150°C