    Nemco PCT47/10CK
    Part No.:
    PCT47/10CK
    Manufacturer:
    Nemco
    Category:
    Tantalum Capacitors
    Package:
    2312 (6032 Metric)
    Description:
    CAP TANT 47UF 10% 10V 2312
    Shipping
    Inventory:400
    Manufacturer:
    Nemco
    Series:
    PCT
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    47 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    10 V
    Type:
    Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    1.2Ohm @ 100kHz
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Size / Dimension:
    0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max):
    0.102" (2.60mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    C
    Ratings:
    Features:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Grade:
    Qualification:
    1. How to order PCT47/10CK on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the PCT47/10CK price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of PCT47/10CK?
    Image PCT47/10DK PCT47/16DK PCT47/16CK PCT47/10CK
    Part Number PCT47/10DK PCT47/16DK PCT47/16CK PCT47/10CK
    Manufacturer Nemco Nemco Nemco Nemco
    Series PCT PCT PCT PCT
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active
    Capacitance 47 µF 47 µF 47 µF 47 µF
    Tolerance ±10% ±10% ±10% ±10%
    Voltage - Rated 10 V 16 V 16 V 10 V
    Type Molded Molded Molded Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 900mOhm @ 100kHz 900mOhm @ 100kHz 500mOhm @ 100kHz 1.2Ohm @ 100kHz
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. - - - -
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) 0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm) 0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) 0.114" (2.90mm) 0.114" (2.90mm) 0.102" (2.60mm) 0.102" (2.60mm)