    National Semiconductor LM4040C25ILPR
    Part No.:
    LM4040C25ILPR
    Manufacturer:
    National Semiconductor
    Package:
    TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedLM4040C25ILPR.pdf
    Description:
    LM4040 PRECISION MICROPOWER SHUN
    Manufacturer:
    National Semiconductor
    Package/Case:
    Series:
    Packaging:
    Bulk
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    2.5V
    Voltage - Output (Max):
    Current - Output:
    15 mA
    Tolerance:
    ±0.5%
    Temperature Coefficient:
    100ppm/°C
    Noise - 0.1Hz to 10Hz:
    Noise - 10Hz to 10kHz:
    35µVrms
    Current - Cathode:
    80 µA
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C (TA)
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-92-3
    1. How to order LM4040C25ILPR on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the LM4040C25ILPR price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LM4040C25ILPR?
    Image LM4040C25ILPR
    Part Number LM4040C25ILPR
    Manufacturer National Semiconductor
    Package/Case TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
    Series -
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Reference Type Shunt
    Output Type Fixed
    Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
    Voltage - Output (Max) -
    Current - Output 15 mA
    Tolerance ±0.5%
    Temperature Coefficient 100ppm/°C
    Noise - 0.1Hz to 10Hz -
    Noise - 10Hz to 10kHz 35µVrms
    Voltage - Input -
    Current - Supply -
    Current - Cathode 80 µA
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)