    National Semiconductor LM385AXM-2.5
    Part No.:
    LM385AXM-2.5
    Manufacturer:
    National Semiconductor
    Category:
    Voltage Reference
    Package:
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedLM385AXM-2.5.pdf
    Description:
    VOLTAGE REFERENCE
    Manufacturer:
    National Semiconductor
    Package/Case:
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Series:
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Reference Type:
    Shunt
    Output Type:
    Fixed
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    2.5V
    Voltage - Output (Max):
    Current - Output:
    20 mA
    Tolerance:
    ±1.5%
    Temperature Coefficient:
    ±20ppm/°C Typical
    Noise - 0.1Hz to 10Hz:
    Noise - 10Hz to 10kHz:
    120µVrms
    Voltage - Input:
    Current - Supply:
    Current - Cathode:
    20 µA
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 70°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    8-SOIC
    1. How to order LM385AXM-2.5 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the LM385AXM-2.5 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LM385AXM-2.5?
    Image LM385AXM-2.5 LM385AXM-1.2
    Part Number LM385AXM-2.5 LM385AXM-1.2
    Manufacturer National Semiconductor National Semiconductor
    Package/Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Series - LM285-1.2
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Reference Type Shunt Shunt
    Output Type Fixed Fixed
    Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V 1.235V
    Voltage - Output (Max) - -
    Current - Output 20 mA 20 mA
    Tolerance ±1.5% ±2.02%
    Temperature Coefficient ±20ppm/°C Typical 20ppm/°C Typical
    Noise - 0.1Hz to 10Hz - -
    Noise - 10Hz to 10kHz 120µVrms 60µVrms
    Voltage - Input - -
    Current - Supply - -
    Current - Cathode 20 µA 15 µA
    Operating Temperature -40°C ~ 70°C 0°C ~ 70°C (TA)