    Murata Electronics XRCGB48M000FXA12R0
    Part No.:
    XRCGB48M000FXA12R0
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedXRCGB48M000FXA12R0.pdf
    Description:
    CRYSTAL 48MHZ SMD
    Series:
    XRCGB
    Product Status:
    Active
    Frequency:
    48 MHz
    Frequency Stability:
    ±65ppm
    Frequency Tolerance:
    ±65ppm
    Load Capacitance:
    6pF
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    60 Ohms
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Ratings:
    AEC-Q200
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    0.028" (0.70mm)
    1. How to order XRCGB48M000FXA12R0 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the XRCGB48M000FXA12R0 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of XRCGB48M000FXA12R0?
    Image XRCGB48M000FXA12R0
    Part Number XRCGB48M000FXA12R0
    Manufacturer Murata Electronics
    Series XRCGB
    Package/Case 4-SMD, No Lead
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Type MHz Crystal
    Frequency 48 MHz
    Frequency Stability ±65ppm
    Frequency Tolerance ±65ppm
    Load Capacitance 6pF
    ESR (Equivalent Series Resistance) 60 Ohms
    Operating Mode Fundamental
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Ratings AEC-Q200
    Mounting Type Surface Mount
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)