    Mueller Electric Co ARA-24-ACA
    Part No.:
    ARA-24-ACA
    Manufacturer:
    Mueller Electric Co
    Category:
    Power Relays, Over 2 Amps
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedARA-24-ACA.pdf
    Description:
    RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V
    Manufacturer:
    Mueller Electric Co
    Series:
    ARA
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Discontinued at Digi-Key
    Mounting Type:
    Socketable
    Coil Voltage:
    24VAC/DC
    Contact Form:
    DPDT (2 Form C)
    Contact Rating (Current):
    10 A
    Switching Voltage:
    240VAC - Nom
    Load - Max Switching:
    Coil Current:
    Coil Type:
    Non Latching
    Features:
    Lighted Indicator
    Termination Style:
    Plug In, 8 Pin (Octal)
    Seal Rating:
    Coil Insulation:
    Must Operate Voltage:
    Must Release Voltage:
    Operate Time:
    Release Time:
    Operating Temperature:
    -20°C ~ 55°C
    Contact Material:
    Relay Type:
    General Purpose
    Grade:
    Qualification:
    1. How to order ARA-24-ACA on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the ARA-24-ACA price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of ARA-24-ACA?
    Image ARA-120-ABA ARA-120-AEA ARA-120-ACA ARA-120-ADA ARA-24-ACA
    Part Number ARA-120-ABA ARA-120-AEA ARA-120-ACA ARA-120-ADA ARA-24-ACA
    Series ARA ARA ARA ARA ARA
    Packaging Box Box Box Box Box
    Mounting Type Socketable Socketable Socketable Socketable Socketable
    Contact Form SPDT (1 Form C) DPDT (2 Form C) DPDT (2 Form C) DPDT (2 Form C) DPDT (2 Form C)
    Contact Rating (Current) 10 A 10 A 10 A 10 A 10 A
    Switching Voltage 240VAC - Nom 240VAC - Nom 240VAC - Nom 240VAC - Nom 240VAC - Nom
    Load - Max Switching 2400VA - - 2400VA -
    Coil Current - - - - -
    Coil Type Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching
    Features - Lighted Indicator Lighted Indicator - Lighted Indicator
    Termination Style Plug In, 8 Pin (Octal) Plug In, 8 Pin (Octal) Plug In, 8 Pin (Octal) Plug In, 11 Pin (Octal) Plug In, 8 Pin (Octal)
    Seal Rating - - - - -
    Coil Insulation - - - - -
    Must Operate Voltage - - - - -
    Must Release Voltage - - - - -
    Operate Time - - - - -
    Release Time - - - - -
    Operating Temperature -20°C ~ 55°C -20°C ~ 55°C -20°C ~ 55°C -20°C ~ 55°C -20°C ~ 55°C