    Moujen M22DP-SB02-E30-GR
    Part No.:
    M22DP-SB02-E30-GR
    Manufacturer:
    Moujen
    Category:
    Pushbutton Switches
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedM22DP-SB02-E30-GR.pdf
    Description:
    DOUBLE PB-2B-LED-GREEN&RED
    Shipping
    Inventory:750
    Manufacturer:
    Moujen
    Series:
    M22
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Panel Mount, Front
    Type:
    Standard, Illuminated
    Circuit:
    SPST
    Switch Function:
    Current Rating (Amps):
    6A (AC), 3A (DC)
    Voltage Rating - AC:
    230 V
    Voltage Rating - DC:
    24 V
    Actuator Type:
    Round, Button, Dual
    Actuator Marking:
    No Marking
    Color - Actuator/Cap:
    Green, Red
    Illumination Type, Color:
    LED, White
    Illumination Voltage (Nominal):
    12 ~ 30 VAC/DC
    Termination Style:
    Screw Terminal
    Ingress Protection:
    IP65 - Dust Tight, Water Resistant
    Features:
    Panel Cutout Dimensions:
    Circular - 22.30mm Dia
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 70°C