    Monolithic Power Systems Inc. MPQ2451GG-33-Z
    Part No.:
    MPQ2451GG-33-Z
    Manufacturer:
    Monolithic Power Systems Inc.
    Category:
    Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
    Package:
    6-VDFN Exposed Pad
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedMPQ2451GG-33-Z.pdf
    Description:
    IC REG BUCK 3.3V 600MA 6QFN
    Manufacturer:
    Monolithic Power Systems Inc.
    Series:
    Package/Case:
    6-VDFN Exposed Pad
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Function:
    Step-Down
    Output Configuration:
    Positive
    Topology:
    Buck
    Output Type:
    Fixed
    Number of Outputs:
    1
    Voltage - Input (Min):
    3.3V
    Voltage - Input (Max):
    36V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    3.3V
    Voltage - Output (Max):
    Current - Output:
    600mA
    Frequency - Switching:
    2.2MHz
    Synchronous Rectifier:
    No
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    6-QFN (2x2)
    1. How to order MPQ2451GG-33-Z on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the MPQ2451GG-33-Z price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MPQ2451GG-33-Z?
    Series - - - - -
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Function Step-Down Step-Down Step-Down Step-Down Step-Down
    Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
    Topology Buck Buck Buck Buck Buck
    Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
    Number of Outputs 1 1 1 1 1
    Voltage - Input (Min) 3.3V 3.3V 3.3V 3.3V 3.3V
    Voltage - Input (Max) 36V 36V 36V 36V 36V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 5V 3.3V 3.3V 3.3V 5V
    Current - Output 600mA 600mA 600mA 600mA 600mA
    Frequency - Switching 2.2MHz 2.2MHz 2.2MHz 2.2MHz 2.2MHz