    Monolithic Power Systems Inc. MP8802DJ-2.5-LF-Z
    Part No.:
    MP8802DJ-2.5-LF-Z
    Manufacturer:
    Monolithic Power Systems Inc.
    Category:
    Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
    Package:
    SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedMP8802DJ-2.5-LF-Z.pdf
    Description:
    IC REG LIN POS ADJ 250MA TSOT23
    Manufacturer:
    Monolithic Power Systems Inc.
    Series:
    Package/Case:
    SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Output Configuration:
    Positive
    Output Type:
    Adjustable (Fixed)
    Number of Regulators:
    1
    Voltage - Input (Max):
    6.5V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    1.25V (2.5V)
    Voltage - Output (Max):
    5V
    Voltage Dropout (Max):
    0.19V @ 250mA (Typ), -
    Current - Output:
    250mA
    Current - Quiescent (Iq):
    155 µA
    Current - Supply (Max):
    PSRR:
    70db ~ 30dB (1kHz ~ 1MHz)
    Control Features:
    Enable
    Protection Features:
    Over Temperature
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    TSOT-23-5
    1. How to order MP8802DJ-2.5-LF-Z on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the MP8802DJ-2.5-LF-Z price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MP8802DJ-2.5-LF-Z?
    Series - - - - -
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Not For New Designs Active Not For New Designs
    Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
    Number of Regulators 1 1 1 1 1
    Voltage - Input (Max) 6.5V 6.5V 6.5V 6.5V 6.5V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 1.25V (3.3V) 1.25V (2.5V) 1.25V (2.85V) 1.25V (2.5V) 1.25V (2.85V)
    Voltage - Output (Max) 5V 5V 5V 5V 5V
    Voltage Dropout (Max) 0.19V @ 250mA (Typ), - 0.19V @ 250mA (Typ), - 0.19V @ 250mA (Typ), - 0.19V @ 250mA (Typ), - 0.19V @ 250mA (Typ), -
    Current - Output 250mA 250mA 250mA 250mA 250mA
    Current - Quiescent (Iq) 155 µA 155 µA 155 µA 155 µA 155 µA
    PSRR 70db ~ 30dB (1kHz ~ 1MHz) 70db ~ 30dB (1kHz ~ 1MHz) 70db ~ 30dB (1kHz ~ 1MHz) 70db ~ 30dB (1kHz ~ 1MHz) 70db ~ 30dB (1kHz ~ 1MHz)
    Control Features Enable Enable Enable Enable Enable
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C