    Microsemi Corporation MSTC40-12
    Part No.:
    MSTC40-12
    Manufacturer:
    Microsemi Corporation
    Category:
    SCRs - Modules
    Package:
    Module
    Description:
    MOD THYRISTOR DIODE 40A SF1
    Manufacturer:
    Microsemi Corporation
    Series:
    Package/Case:
    Module
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Obsolete
    Structure:
    Series Connection - All SCRs
    Number of SCRs, Diodes:
    2 SCRs
    Voltage - Off State:
    1.2 kV
    Current - On State (It (AV)) (Max):
    40 A
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    2.5 V
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    150 mA
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    1000A @ 50Hz
    Current - Hold (Ih) (Max):
    250 mA
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    1. How to order MSTC40-12 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the MSTC40-12 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MSTC40-12?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MSTC40-12.
    Image MSTC40-08 MSTC40-16 MSTC40-12
    Part Number MSTC40-08 MSTC40-16 MSTC40-12
    Manufacturer Microsemi Corporation Microsemi Corporation Microsemi Corporation
    Series - - -
    Package/Case Module Module Module
    Packaging Bulk Bulk Bulk
    Product Status Obsolete Obsolete Obsolete
    Structure Series Connection - All SCRs Series Connection - All SCRs Series Connection - All SCRs
    Number of SCRs, Diodes 2 SCRs 2 SCRs 2 SCRs
    Voltage - Off State 800 V 1.6 kV 1.2 kV
    Current - On State (It (AV)) (Max) 40 A 40 A 40 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2.5 V 2.5 V 2.5 V
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 150 mA 150 mA 150 mA
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 1000A @ 50Hz 1000A @ 50Hz 1000A @ 50Hz
    Current - Hold (Ih) (Max) 250 mA 250 mA 250 mA
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C (TJ)