    Microsemi Corporation MSFC110-16
    Part No.:
    MSFC110-16
    Manufacturer:
    Microsemi Corporation
    Category:
    SCRs - Modules
    Package:
    Module
    Description:
    POWER MOD THYRISTOR/DIODE F1
    Manufacturer:
    Microsemi Corporation
    Series:
    Package/Case:
    Module
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Obsolete
    Structure:
    Series Connection - SCR/Diode
    Number of SCRs, Diodes:
    1 SCR, 1 Diode
    Voltage - Off State:
    1.6 kV
    Current - On State (It (AV)) (Max):
    110 A
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    3 V
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    150 mA
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    2250A @ 50Hz
    Current - Hold (Ih) (Max):
    250 mA
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Screw Mount
    1. How to order MSFC110-16 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the MSFC110-16 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MSFC110-16?
    Image MSFC110-16
    Part Number MSFC110-16
    Manufacturer Microsemi Corporation
    Series -
    Package/Case Module
    Packaging Bulk
    Product Status Obsolete
    Structure Series Connection - SCR/Diode
    Number of SCRs, Diodes 1 SCR, 1 Diode
    Voltage - Off State 1.6 kV
    Current - On State (It (AV)) (Max) 110 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 3 V
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 150 mA
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 2250A @ 50Hz
    Current - Hold (Ih) (Max) 250 mA
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)