    Microsemi Corporation MSDM150-16
    Part No.:
    MSDM150-16
    Manufacturer:
    Microsemi Corporation
    Category:
    Bridge Rectifiers
    Package:
    M3-1
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedMSDM150-16.pdf
    Description:
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 150A M3-1
    Manufacturer:
    Microsemi Corporation
    Series:
    Package/Case:
    M3-1
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Obsolete
    Diode Type:
    Three Phase
    Technology:
    Standard
    Voltage - Peak Reverse (Max):
    1.6 kV
    Current - Average Rectified (Io):
    150 A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    1.4 V @ 150 A
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    500 µA @ 1600 V
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Supplier Device Package:
    1. How to order MSDM150-16 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the MSDM150-16 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MSDM150-16?
    Image MSDM150-08 MSDM150-12 MSDM150-16
    Part Number MSDM150-08 MSDM150-12 MSDM150-16
    Manufacturer Microsemi Corporation Microsemi Corporation Microsemi Corporation
    Series - - -
    Package/Case Module M3-1 M3-1
    Packaging Bulk Bulk Bulk
    Product Status Obsolete Obsolete Obsolete
    Diode Type Three Phase Three Phase Three Phase
    Technology Standard Standard Standard
    Voltage - Peak Reverse (Max) 800 V 1.2 kV 1.6 kV
    Current - Average Rectified (Io) 150 A 150 A 150 A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.4 V @ 150 A 1.4 V @ 150 A 1.4 V @ 150 A
    Current - Reverse Leakage @ Vr 500 µA @ 800 V 500 µA @ 1200 V 500 µA @ 1600 V
    Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ) -40°C ~ 150°C (TJ) -40°C ~ 150°C (TJ)